Zorgen, zoals: zit m’n haar wel goed, wat trek ik aan, hoe zie ik eruit? Achteraf denk ik: mijn moeder had gelijk. Nu denk ik met veel plezier terug aan mijn schooljaren. Aan die leuke klassen, vooral aan de eindexamenklas H.B.S.-B van het Gemeentelyceum Vlaardingen in ‘67/‘68. Sinds 2008 hebben we jaarlijks een reünie. Dan halen we herinneringen op aan die fantastische tijd.
Blijkbaar is dat gevoel ook herkenbaar voor jongere generaties. Laatst was ik bij een lezing van Ernest van der Kwast in boekhandel Post Scriptum in Schiedam. Hij vertelde over zijn middelbare schooltijd in Rotterdam, waarover hij een heel leuk boek heeft geschreven: “Schooljaren”. Het gaat niet alleen over vriendschappen, maar ook over, verdrietige gebeurtenissen. Over klasgenoten die het niet zo leuk hebben gehad en eenzaam waren.
Dat is tegenwoordig niet anders denk ik. De schooltijd is niet voor iedereen een veilige omgeving. Ook door sociale media. Die zijn niet alleen een zegen, maar kunnen ook zorgen geven. Veel jongeren worden erdoor afgeleid en raken verslaafd aan het turen op hun schermpje. Bovendien is het moeilijk om juiste van onjuiste informatie te onderscheiden. Hier ligt volgens mij duidelijk een taak voor ouders, docenten en overheid.
Maar ja, ik heb het niet (meer) voor het zeggen. Wel kan ik dit boek van harte aanbevelen. Ook aan middelbare scholieren, die naar ik begrijp steeds minder lezen. Dat is jammer, want het is fijn als je van lezen houdt. Je hoeft je namelijk nooit te vervelen!
Foto gemaakt door: Pim van Gelder, 1967. Dit is een foto uit een privécollectie. Heb je vragen over het gebruik van deze foto? Neem dan contact op met de redactie van Fief.